Moudré rozhodování
Ušetřete za volání

Zjistěte, jakou můžete získat slevu na Váš mobilní tarif!

+420

Mám zájem o sjednání tarifu s garancí 100% bezvadné služby, právního servisu a finančních záruk.

Na tomto telefonním čísle mne kontaktujte pro konzultaci tarifu se specialistou.

Dočkáme se levného internetu a konce roamingových poplatků?

15.2.2017

Bývalý šéf Ronald Mahler kdysi označil český telekomunikační trh za “specifický”. Ne, opravdu se nejedná o kompliment. 

 
Dočkáme se levného internetu a konce roamingových poplatků?

Pravda je, že Česko je nechvalně známé drahým mobilním internetem a vysokými poplatky za roaming. A to i přesto, že náklady na budování sítě ani ceny frekvencí nejsou vyšší než v jiných zemích.

Zákazníkům českých operátorů se možná blýská na lepší časy. V médiích se totiž objevily první vlaštovky, které si cvrlikají o nižším mobilním internetu pro soukromé zákazníky. Snad se nejedná pouze o účelné kroky vlády a jednotlivých politických stran, jak získat další volební hlasy. A bonusem je zrušení roamingových poplatků, o což se postarala Evropská unie.

Český mobilní internet patří k nejdražším v EU

Aktuální situace je taková, že nabídka internetových tarifů pro soukromé zákazníky je doslova tragická. Ceny za mobilní internet v Česku patří k nejdražším v rámci celé Evropské unii. Přitom operátoři mohou nabídnout výrazně větší objemy dat za nižší ceny, aniž by se připravili o zisk. Inu, proč by to ale dělali, když takto jsou jejich zisky několikanásobně vyšší.

O konkurenci se v českém prostředí příliš hovořit nedá. Tři největší operátoři O2, T-mobile a Vodafone si nenápadně rozdělili trh a jejich nabídka je téměř totožná. Jedinou oblastí, kde lze hovořit o konkurenčním boji, je firemní klientela. A co se týče virtuálních operátorů? Jejich nabídka datových služeb není zrovna konkurenceschopná.

Do víru dění se nyní vrhla vláda v čele s premiérem Sobotkou, který usoudil, že mobilní data pro soukromé zákazníky jsou opravdu drahá. Škoda, že si to neuvědomil dříve. Sešel se vedením ČTÚ a ÚOHS, aby pořešili připravovanou novelu Zákona o elektronických komunikacích. Cílem je posílení postavení zákazníka a v platnost by údajně měl vejít ještě letos. Kromě jiného by se měly snížit cenové rozdíly mezi soukromým a firemním trhem. Tak snad tato snaha nevyjde vniveč, a můžeme se těšit na srovnatelné ceny s Evropou.

Konec poplatku za roaming v Čechách?

Taky vás tak štve, když přejedete hranice, a na telefonu vám sms zprávy oznamují, že za sms, mms i mobilní data si “drobet” připlatíte? Tak to by se mělo konečně změnit a k lepšímu. O zrušení poplatků za roaming se jedná neuvěřitelných 10 let a teprve nyní si můžeme pogratulovat. Evropská unie se rozhodla zasáhnout prostřednictvím regulace cen za roaming, která začne platit již za pár měsíců - konkrétně 15. června 2017.

Evropská unie definitivně zrušila poplatky za roaming a stanovila maximální ceny velkoobchodních poplatků, které si operátoři mohou účtovat za telekomunikační služby v cizím státě. Maximální cena jedné minuty hovoru bude činit 0,86 Kč, cena 1 sms zprávy 0,27 Kč a 1 GB internetu 208 Kč. Ceny internetu by se navíc měly snižovat každý rok a v roce 2022 se očekává maximální cena za 1 GB 68 Kč.

A jaký důsledek to bude mít pro zákazníky? Ti by měli za služby platit takové částky, které mají sjednané se svým operátorem v Česku. Otázkou je, zda nám čeští operátoři nenápadně nenavýší domácí ceny, aby si nemuseli snižovat zisky a náklady přenesli na zákazníky. Už teď hlasitě vykřikují, že nebudou mít dostatek financí na další rozvoj sítí.

 
Další články


Dokázali jsme to! Jsme největším distributorem mobilních tarifů v ČR.

Akční nabídky

Vložte Vaše číslo zde a naši specialisté na neveřejné nabídky
Vás budou kontaktovat.

+420

Děkujeme! Naši specialisté Vás budou kontaktovat nejpozději následující pracovní den.

Napsali o nás
Partneři
Zákaznická podpora

800 880 898

Zákaznická podpora

PO - PÁ
8:00 - 21:00
SO
10:00 - 18:00
Není něco v pořádku? 100% zákaznická garance