Moudré rozhodování
Ušetřete za volání

Zjistěte, jakou můžete získat slevu na Váš mobilní tarif!

+420

Mám zájem o sjednání tarifu s garancí 100% bezvadné služby a poradenství.

Na tomto telefonním čísle mne kontaktujte pro konzultaci tarifu se specialistou.

Doplácíte za energie? Podívejte se , kudy vám může z domu unikat teplo

7.12.2018

Uvažovat o zateplení by měl asi každý, kdo vlastní dům starší 10 let. Pak už se zateplení vyplatí ve valné většině případů. Obvykle je potřeba zaměřit se na 4 části domu, kudy teplo uniká – střecha, fasáda, okna a dveře.

Doplácíte za energie? Podívejte se , kudy vám může z domu unikat teplo

Udělejte si plán, rozmyslete si, co a v jakém pořadí chcete zateplovat a na co máte finanční prostředky. Zateplení můžete z části zvládnout i svépomocí, ale úplně sami si nevystačíte.

Zateplení střechy

Střechou se může ztrácet až 30 % tepla, proto bychom na střechu určitě neměli zapomínat. Zvlášť u nižších staveb hraje únik tepla střechou velkou roli. Zároveň oceníme zateplení, resp. izolaci, i v létě, protože pro podkrovní prostory není důležité jen udržení tepla, ale obecně izolace proti výkyvům teplot. Zateplená střecha tedy chrání proti chladu v zimě stejně jako proti teplu v létě.

 

Zohledňujete se, zda se jedná o střechu rovnou nebo šikmou. Zateplení se pak liší podle konstrukce střechy, hydroizolace i střešní krytiny. Větraná mezera je tím větší, čím menší je sklon střechy – u šikmých střech ideálně 5 cm, u rovných kolem 10 cm.

Zateplení fasády

Obvodové stěny domu mají dvě klíčové funkce – první je bezpečnostní, odděluje nás od okolí a zajišťuje statiku domu, druhá je ochranná, náš obytný prostor je díky stěnám chráněn před proměnlivými klimatickými podmínkami a hlukem. Kvalitně provedenou realizací zateplení obvodových stěn můžeme snížit tepelné ztráty o více než 50 % a zároveň se chráníme před hlukem venkovního prostředí.

Tloušťka tepelné izolace se může spočítat, nicméně cena izolačního materiálu tvoří jen malou část celkové ceny zateplení a menší tloušťkou vrstvy moc neušetříme. Obecně můžeme říci, že v případě zateplení šedým polystyrenem volíme vrstvu asi 12-18 cm.

Zateplení oken

V absolutních hodnotách ztrát je nejdůležitější zateplení fasády, ale při přepočtu na jednotku plochy jsou nejkritičtější okna. Doporučujeme zaměřit se na ně na prvním místě. Přitom není nutné hned měnit celá okna, můžeme volit také méně invazivní řešení, např. vsazení izolačního dvojskla, třetího skla nebo použití reflexních rolet. Nejpohodlnější výměna oken je pro všechny zúčastněné v létě, kdy je teplo. Na podzim a na jaře ale mohou být nová okna levnější.

Zateplení dveří

Kvalitní vstupní dveře s dostatečnou izolací dokáží také výrazně snížit tepelné ztráty i nepříjemný průvan pod dveřmi. Termo dveře, které zajistí tepelnou izolaci, mají přerušený tepelný most, tím je omezen přestup tepla mezi venkovním a vnitřním prostředím. Zároveň by vašim požadavkem měla být odolnost použitých materiálů dveří proti vlhku, dešti a mrazu.

Termo exteriérové dveře mohou mít i skleněné části a stále budou vhodné i do nízkoenergetických budov. Je pouze potřeba dbát na výběr výrobce a sledovat hodnoty pro dveře i sklo, resp. izolační trojsklo.

 
Další články


Dokázali jsme to! Jsme největším distributorem mobilních tarifů v ČR.

Akční nabídky

Vložte Vaše číslo zde a naši specialisté na neveřejné nabídky
Vás budou kontaktovat.

+420

Děkujeme! Naši specialisté Vás budou kontaktovat nejpozději následující pracovní den.

Napsali o nás
Partneři
Zákaznická podpora

800 880 898

Zákaznická podpora

PO - PÁ
9:00 - 19:00
Není něco v pořádku? 100% zákaznická garance