Jak regulovat topení, abyste ušetřili za energie
15.12.2018Chytrou regulací topení může během sezóny ušetřit na nákladech za energii. Chce to hlavně nepřetápět, dobře větrat a pokud to vaše topení umožňuje, regulovat teplotu v interiéru během dne tak, abyste netopili zbytečně.
Termostatická hlavice je už dnes běžnou součástí radiátorů. Setkáte se nimi hlavně tam, kde je dálkové vytápění, chytřejší termostatické hlavice se však mohou uplatnit i v rodinných domech, kde je instalované lokální plynové topení. Termostatická hlavice otevírá a zavírá přívod teplé vody do radiátoru na základě teploty v místnosti.
Dálkové topení je obvykle regulováno tak, že na noc v celém systému proudí chladnější voda. Radiátory proto tolik netopí a nemusíte je tedy každý večer tlumit. Na termostatické hlavici proto nastavte takovou teplotu, která vám dlouhodobě vyhovuje. Každá hlavice nastavení trochu jiné a optimální polohu kohoutu musíte vyzkoušet.
Pozor však na radiátory umístěné v blízkosti oken (a takových je většina). Pokud budete dlouho větrat, radiátory vypněte – nastavte zde hodnotu nula, symbol sněhové vločky, nebo prostě nejnižší hodnotu, která jde. Hlavice by totiž zareagovala na chladný vzduch a topili byste zbytečně moc.
Pozor na přetápění, “trenková teplota” není ideální
Odborníci často poukazují na to, že české domácnosti často zbytečně přetápějí. Optimální teplota v místnosti je je 20 – 21 °C. Větší teplo – zejména tzv. trenková teplota – je sice krátkodobě pohodlná, v konečném důsledku však může vést až ke zdravotním problémům a samozřejmě se neslučuje s úporným topením. Ještě nižší hodnota by měla být nastavena v ložnici – 18 °C a pokud máte dobrou přikrývku tak klidně i o jeden či dva stupně chladněji.
Optimální teploty v interiéru:
Při volbě nejvhodnější teploty v domácnosti mějte na paměti pravidlo, že každý °C navíc znamená zvýšení spotřeby energie cca o 6 % a to není zrovna málo. Volba “peníze nebo svetr” pak může být snadnější. Z hlediska úspor i lidského zdraví je dobré udržovat teplotu doma o něco nižší.
Nejste doma? Netopte zbytečně
Velký potenciál úspor se skrývá také v chytrém nastavení teplot v místnosti během pracovních dnů, zejména pokud máte plynový kotel. Když v domě či bytě právě nejste – obvykle dopoledne – nastavte zde nižší teplotu – klidně i cca 16 °C. Teprve chvíli před vaším plánovaným návratem z práce nechte kotel místnosti vytopit na požadovanou komfortní teplotu. Díky nižší teplotě během dne nebudete topit zbytečně, neztratíte také tolik tepla a před vaším příchodem se navíc kotel bude pracovat na plný výkon, tedy v režimu, kdy je nejúspornější a nejefektivnější. Takto regulovat vytápění je možné jen v případě, že to váš otopný systém umožňuje a máte tedy odpovídající termostat a časovým nastavením spouštění kotle.
Instalujte si časový a prostorový termostat
Klíčem k dokonalé regulaci topení je kvalitní termostat. Moderní přístroje už dávnou nejsou jen pouhými spínači kotle na základě přednastavené teploty v místnosti. Řídicí elektronika moderních termostatů umožňuje plánovat teplotu v místnosti na základě času, můžete si také nastavit denní a noční režim vytápění a mnoho dalšího. Nevýhodou elektronických termostatů může být nutnost napájení tužkovými bateriemi. Kvalitní regulací však můžete dost ušetřit, někteří výrobci elektronických termostatů udávají i 20% úsporu. Tento údaje je ale samozřejmě nutné brát s rezervou.