Je šifrování telefonů v pořádku?
4.8.2017V USA v současnosti běží okolo chytrých mobilních telefonů poměrně bouřlivá diskuse.
Na jedné straně stojí zastánci šifrování obsahu a datové komunikace v mobilních telefonech. Na straně druhé pak odpůrci šifrování, kteří chtějí co největší transparentnost komunikace pomocí mobilů.
Strana zastánců šifrovaného obsahu v mobilních telefonech má jednoho velkého hráče – společnost Apple. Ta by ráda viděla veškerý obsah i komunikaci v chytrých kapesních zařízeních šifrované a – co je velmi důležité – bez možnosti „zadních vrátek“, s jejichž pomocí by se mohla k obsahu či komunikaci dostat třetí strana.
Na straně druhé stojí americké úřady a FBI. Ty chtějí prosadit zákon, který by zakazoval prodej mobilů s automaticky zapnutým šifrováním a vyžadoval možnost dálkového vypnutí šifrování výrobcem. Argument odpůrců šifrování je jasný – terorismus, organizovaný zločin a obecně národní bezpečnost. Jak tento spor dopadne je zatím velmi nejasné.
A proč by nás nějaké tahanice ohledně mobilů v USA měly vůbec zajímat? V obecnější rovině jde o spor, se kterým se budeme setkávat stále častěji – právo na soukromí versus bezpečnost státu. Výsledek tohoto sporu také hodně ovlivní možnosti a zabezpečení mobilní komunikace ve zbytku světa. Půjde prostě o důležitý precedens. Jestli budeme moci mít v blízké budoucnosti obsah mobilů i komunikaci zašifrovano a tedy i chráněnou proti případnému odposlechu, bude záležet hlavně na tom, jak tento spor v USA dopadne.