Kauza Huawei aneb jak se svět poučil
18.1.2019Informace o narušení soukromí v případě kauzy Huawei jsou alarmující. Má to nějakou pozitivní stránku?
Kauza Huawei ukázala, jak snadné je prostřednictvím chytrých telefonů zneužít soukromí uživatelů. Z morální stránky je samozřejmě špehování naprosto nepřípustné a nikdo přirozeně nechce, aby byl obsah jeho telefonu v cizích rukou. Využívání kamery a mikrofonu smartphonu bez vědomí uživatele a shromažďování obrazového a zvukového materiálu zní jako z nějakého krimi filmu, ovšem - jak ukázala kauza Huawei - děje se to.
Reakce světa na zveřejnění zprávy o spolupráci mezi tímto technologickým gigantem a čínskou vládou byla samozřejmě velmi negativní. Huawei telefony se tak hromadně stahují z vlastnictví členů různých vlád a na internetu se rozjel masivní bojkot. Svět se začal ve velkém zajímat o zabezpečení mobilních telefonů a o důvěryhodnosti výrobců.
Je problematické zajistit stoprocentní ochranu dat smartphonů. Někdejší jednička na poli ochrany smartphonů, BlackBerry, ztratila popularitu a nové smartphony s dokonalým zabezpečením vydává jen velmi pomalu a bez velké reklamní kampaně. Na druhou stranu populární společnost Apple je zase proslulá velmi slabým zabezpečením a úniky citlivých fotografií celebrit na internet jsou v podstatě vždy právě ze smartphonů iPhone.
Jen těžko se dá předpokládat, že by čínská vláda stála o fotky celebrit a už vůbec by ji nezajímaly stovky fotek jídla na Instagramu. Jde samozřejmě především o technologie a patenty, takže běžný člověk se nemusí cítit nijak ohrožen. Kauza však otevřela téma, které se až moc přehlíželo, takže v tomto směru ji můžeme brát jako pozitivum.
Redakce Tarifomatu bude dění ohledně ochrany soukromí a dat sledovat a bude vás dále informovat o průběhu a novinkách v zabezpečení smartphonů.