Kdy použít vytápění elektřinou?
11.1.2019Elektrokotle mají mezi spotřebiteli pověst drahého vytápění. Existují ale situace, kdy právě elektrokotle zajistí nejlepší tepelný komfort a přitom ani nezatíží peněženku.
Elektrokotel například dokáže dobře doplňovat obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární panely nebo krbová kamna na dřevo.
Kdy se hodí elektrokotel? Hlavně v nízkoenergetických domech, malých bytech a všude tam, kde je potřeba doplnit stávající technologie o pohotový zdroj tepla.
1. Temperování objektu
Elektrokotel je ideálním zdrojem tepla pro protizámrazovou ochranu domu. Ať se již jedná o chatu, chalupu nebo jakýkoliv nepravidelně obývaný objekt, elektrokotel s termostatem zajistí vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy. Moderní elektrokotle nabízí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu.
2. Doplňkový zdroj vytápění
Pokud máte kotel na pevná paliva a ruční přikládání, můžete elektrokotlem zvyšovat tepelný komfort a přitápět jím například v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak vytápět opakovaně. Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Ze stejného důvodu je výhodná je také populární kombinace elektrokotel a krbová kamna.
3. Nízkoenergetické a pasivní domy
Elektrokotel je také vhodným primárním zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý platilo zejména u starších, nezateplených domů s vysokou energetickou náročností. Při dnešních minimální nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m2 ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 80 kWh/m2 ročně), se rozdíly nákladů na palivo stírají.
Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit. V případě nízkoenergetický a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.
4. Nízké počáteční investice
Cena elektrokotlů začíná kolem hranice 20 000 korun a nákladná není ani jejich instalace. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění.
5. Ideální pro byty a malé prostory
Zjednodušeně řečeno, platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech. Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.