Podvody podomních prodejců a další novinky
19.3.2018Podomní prodej je stále problém. Přitom je v naprosté většině měst zakázán.
LED žárovky mohou být pro spoustu lidí poměrně drahou náhradou za běžné žárovky, přestože jejich úspornost je opravdu závratná a ročně dokáží ušetřit i tisíce korun. Zatímco z platu si na LEDky lze našetřit rychle, senioři odkázaní na důchod nemusí dostatečnými financemi disponovat. A právě na seniory útočí známí „šmejdi“, tedy podvodní prodejci, zneužívající důvěřivost starších lidí.
Podomní prodej je ve většině měst a obcí v Česku zakázaný, ale ani to neodrazuje šmejdy od vtírání se k seniorům a sepisovaní smluv, které pro ně nejsou ničím výhodné. V současnosti se navíc objevil právě smutný trend, kdy pod záminkou LED žárovek zdarma starší člověk kývne na smlouvu, o které mu prodejce neřekne vše – například, že v případě odstoupení od smlouvy nelze žárovky vrátit a je nutné je zaplatit. A tato cena dosahuje i desítek tisíc korun. Prodejci samotnou smlouvu mohou maskovat právě těmito žárovkami – pouze vyhlédnuté oběti sdělí, že získává od dodavatele energií LEDky zdarma a stačí pouze podepsat „převzetí“. Toto převzetí je právě maskovaná smlouva o změně dodavatele energií.
V této kauze zaznívají v naprosté většině případů jména Bohemia Energy a LAMA Energy, dodavatelů energií, s nimiž se kontroverzní prodejní praktiky spojují již několik let. Od obtěžujících hovorů a neprofesionálního jednání k právě zmíněnému podomnímu prodeji a zamlčování důležitých informací, nátlaku a vulgaritám.
Doporučení České obchodní inspekce je jasné – nic neplatit a svou situaci nahlásit Energetickému regulačnímu úřadu, který se začne problémem zabývat.
Pokud máte starší rodiče, rozhodně jim o povězte o problematice podomních prodejců a varujte je před jejich podvodnými praktikami.
Další zprávy týdne:
E.ON a innogy se spojují
Německé energetické společnosti E.ON a innogy se sloučí – E.ON převezme distribuci energií. Do fúze zasáhla i společnost RWE, která od innogy převezme plynové zásobníky a sféru obnovitelných zdrojů. Celé sloučení má proběhnout do konce roku 2019.
ČEZ už nebude podporovat filmový festival v Karlových Varech
Hospodářské výsledky vedly energetickou společnost ČEZ k rozhodnutí vypovědět finanční podporu MFF Karlovy Vary, jichž byl po 16 let generálním partnerem s příspěvkem kolem 20 milionů korun. Rozpočet festivalu se pohybuje mezi 120 až 130 miliony korun.
Ubývá stížností na operátory
Stížností na mobilní operátory ubylo o pětinu. Minulý rok 2017 bylo na Český telekomunikační úřad podáno 519 stížností, z nichž 150 bylo bezdůvodných. Oproti roku 2016 je to o celou pětinu méně. Nejvíce stížností přichází kvůli automatickému prodlužování smluv.