V zimě je důležité správné větrání
18.12.2015Pokud doma intenzivně nevyvětráte alespoň třikrát denně, žijete doslova v plynové komoře. Pokud navíc větráte špatně, zbytečně zvyšujete spotřebu energie na vytápění.
Správně větrat je přitom docela docela jednoduché - krátkou dobu a co nejintenzivněji. V praxi stačí v zimních měsících na pár minut co nejvíce otevřít okno nebo balkonové dveře. Obecně platí, že v zimě by se nemělo větrat pomocí výklopného ventilačního okna. Dochází tak ke zbytečným tepelným ztrátám. Naopak rychlé intenzivní větrání je z energetického hlediska nejvýhodnější, protože pouze rychle vyměníte vzduch v místnosti a neochladíte stěny. Zapomeňte také na "mikrovětrání" u plastových oken. Nefunguje a kvůli kondenzaci vody na okně jenom poskytuje živnou půdu pro plísně.
Pokud je to možné, snažte se využít průvanu. Otevřete okna na obou stranách domu, nebo v horním patře domu a v přízemí. Studený průvan sice není moc příjemný, ale s rychlou výměnou vzduchu v domě či bytě velmi pomůže. Pokud větráte intenzivně, topení můžete nechat běžet, protože teplota v interiéru se rychle vrátí zpět na původní hodnotu. Zamýšlíte-li větrat déle, topení vypněte, nebo nastavte termostatické ventily u radiátorů na nižší stupeň.
Třikrát denně nebo i častěji
Spíš než intenzita je důležitější otázka, jak často větrat. Obvykle je hlavní motivací k větrání pocit “vydýchaného” vzduchu. To už je ale většinou pozdě, protože koncentrace oxidu uhličitého již v interiéru dosáhla hodnot, kdy už se negativně projevuje - jste unavení a bolí vás hlava.
Obecně se doporučuje větrat co nejčastěji a minimálně třikrát denně. Kritickými místnostmi jsou přitom z hlediska větrání kuchyně, koupelna a ložnice. V kuchyni a koupelně je potřeba dobře větrat kvůli vysoké vlhkosti vzduchu. Vydýchaný vzduch v ložnici se pak podepisuje na kvalitě spánku.
Nezdá se to, ale vzduch v pokoji "vydýcháte" docela rychle. Například dvě osoby v běžně velkém obývacím pokoji zvýší koncentraci oxidu uhličitého na hodnotu, kdy už ji cítíme a je nám nepříjemná, zhruba za jeden a půl hodiny. Po této době by tedy mělo následovat krátké a intenzivní vyvětrání místnosti.