Moudré rozhodování
Ušetřete za volání

Zjistěte, jakou můžete získat slevu na Váš mobilní tarif!

+420

Mám zájem o sjednání tarifu s garancí 100% bezvadné služby, právního servisu a finančních záruk.

Na tomto telefonním čísle mne kontaktujte pro konzultaci tarifu se specialistou.

Změny v Husákově novele mohou stát živnostníky statisíce

10.10.2014

Poslanci na konci září odsouhlasili všechny navrhované změny zákona o elektronických komunikacích, které vychází vstříc výhradně operátorům. Podle odborníka Pavla Černocha z nezávislé společnosti Tarifomat změny značně oslabují ochranu spotřebitele a výrazně zhoršují  pozici živnostníků a firem. Pokud úpravy finálně projdou přes senát i prezidenta, tak se výdaje i menších živnostníků mohou  nafouknout o statisíce. Navíc Česku hrozí sankce ze strany EU.

Změny v Husákově novele mohou stát živnostníky statisíce

„Vznik Husákovy novely, která byla ve své původní podobě velkým krokem k ochraně spotřebitele a posílení jeho práv, jsme skutečně vítali. Oceňovali jsme snahu srovnat pozici "velkého" operátora a "malého" spotřebitele, alespoň v oblasti uzavírání, prodlužování či ukončování smluv. Líbila se nám možnost odstupu od smlouvy s pokutou v maximální výši pětiny ceny služby, nutnost včasně informovat zákazníka o možnosti vypovědět smlouvu i ustanovení ohledně uzavírání smlouvy na dálku. Aktuálně navrhované změny proto vnímáme s nelibostí, jako záměr některých poslanců ochranu spotřebitele opět výrazně omezit.

Hlavním negativním dopadem je značné zhoršení pozice živnostníků a firem vůči telekomunikačním společnostem. Tyto změny totiž výrazně sníží jejich schopnost pružně reagovat na změny na telekomunikačním trhu a tím snižovat svoje náklady či zvyšovat kvalitu služeb. Firmy by nově už neměly mít možnost předčasně vypovědět smlouvu na dobu určitou, nemusely by být upozorněny na automatické obnovení smlouvy a operátoři by neměli povinnost podrobně firmy informovat při uzavírání smluv na dálku. Také hrozí, že se operátoři zasadí o přepsání klíčových paragrafů do vágní řeči tak, aby nebyly vyjmenovány konkrétní změny, po kterých vzniká zákazníkovi nárok od smlouvy odstoupit. O tom, co je podstatná změna, by tak de facto rozhodoval operátor sám. Pokud bychom zašli do krajnosti, mohla by být řada zákazníků připoutána k danému operátorovi napořád.
Subjekty, které nespadají do kategorie spotřebitelů, by tak přijetím změn pocítily velký finanční zásah. Faktury s doplatkem zbývajícího plnění by se i u malého živnostníka mohly vyšplhat i na statisíce korun.

Pro spotřebitele i firemní zákazníky mají navrhované změny výhradně negativa, vychází plně vstříc požadavkům operátorů. Hrozí tak, že operátoři nadále nebudou nuceni své služby udržovat na konkurenceschopné úrovni, což se samozřejmě promítne do celého trhu s telekomunikacemi v Česku. Operátoři proto pochopitelně změny vítají, což dokládá i přístup některých z nich. Ti se navrhovanými změnami řídí již nyní, ačkoliv ještě nebyly plně odsouhlaseny.

Dalším zásadním problémem je fakt, že se navrhované změny neomezují pouze na to, co zavedla Husákova novela. Jdou výrazně dále a mění i starší ustanovení. Tím však zároveň dochází ke střetu s unijními směrnicemi, konkrétněji se Směrnicí o univerzální službě. Ta se věnuje možnosti ukončení smlouvy bez sankcí v případě změn či povinnosti informovat zákazníka o všech změnách ve smlouvě. Pokud by tedy navrhované změny prošly přes senát i prezidenta republiky, mohly by České republice hrozit sankce ze strany Evropské unie.“

Další články


Dokázali jsme to! Jsme největším distributorem mobilních tarifů v ČR.

Akční nabídky

Vložte Vaše číslo zde a naši specialisté na neveřejné nabídky
Vás budou kontaktovat.

+420

Děkujeme! Naši specialisté Vás budou kontaktovat nejpozději následující pracovní den.

Napsali o nás
Partneři
Zákaznická podpora

800 880 898

Zákaznická podpora

PO - PÁ
8:00 - 21:00
SO
10:00 - 18:00
Není něco v pořádku? 100% zákaznická garance